WIRTUALNE ZWIEDZANIE DZIEDZIŃCA

Z uwagi na bezpieczeństwo spacerowiczów, właściciel obiektu musiał ograniczyć dostęp do mostu arkadowego i dziedzińca zamku. Nowe technologie dają jednak Państwu możliwość udania się na wirtualny spacer po miejscach, które na co dzień, już od wielu lat, są niedostępne dla zwiedzających.
Przygotowaliśmy dla Państwa cztery sferyczne panoramy, które wykonane zostały na moście arkadowym, za bramą, na dziedzińcu zamku i w jednej z baszt. Do momentu ukończenia prac, których celem jest zabezpieczenie ruin, wirtualny spacer to jedyna możliwość wejrzenia za zamkowe wrota. Wirtualną wycieczkę rozpocznijmy od wyjaśnienia, dlaczego zamek pozostaje w ruinie. Zamek nie został zniszczony w wyniku działań wojennych. Po przejściu frontu w styczniu 1945 roku rezydował w nim radziecki komendant. Obiekt zniszczono częściowo po odejściu ze wsi wojsk Armii Czerwonej. W połowie 1946 roku z niewyjaśnionych powodów powstał wielki pożar, który doszczętnie zniszczył cały obiekt. W latach sześćdziesiątych XX wieku wykonano prace zabezpieczające. Wnętrza zamku odgruzowano, zadaszono część wież. W 1988 roku zamek przejęła Fundacja “Widzieć Muzyką”, która przystąpiła do odbudowy zamku. W 1990 roku, z uwagi na nierealizowanie zaleceń konserwatorskich, prace zostały jednak zatrzymane. Obecnie zamek jest własnością prywatną. Od kilku lat trwają prace, których celem jest zabezpieczenie ruin i doprowadzenie do odbudowy obiektu.
Pierwsza panorama sferyczna wykonana została na arkadowym moście. Informacje na temat mostu znajdują się w opisie trasy głównej. Z mostu, z jednej strony, a konkretnie od południa, rozpościera się widok na jezioro Szymbarskie, z drugiej strony, od południowego wschodu na tereny folwarczne. Widać też bagniste, podmokłe tereny, które dawniej stanowiły o walorach obronnych zamku. Na prawo od bramy wjazdowej znajduje się wysoka na 24 m. wieża bramna. Dawniej broniła ona dostępu do bramy. Na prawo od niej, w północno-wschodnim narożu zamku znajduje się wieża bociania. Posiada ona głębokie podziemie, które sięga poziomu fosy.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Samorządu
Województwa Warmińsko-Mazurskiego na podstawie umowy T/5/2020

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Samorządu
Województwa Warmińsko-Mazurskiego na podstawie umowy T/5/2020