TRASA: ZAMEK-CMENTARZ

Z zamkiem w Szymbarku nierozerwalnie związany jest rodowy cmentarz rodziny von Finckenstein. Cmentarz znajduje się na naturalnym wzgórzu w niedużym kompleksie leśnym, nad Jeziorem Ząbrowskim, około 1 km. od zamku.

Najszybciej dotrzeć tam można alejami prowadzącymi przez stary park. Rozpoczynając wędrówkę pod murami zamku, należy skierować się na zachód, w stronę starego parku. Po pokonaniu mostku na Osie i dojściu do pola uprawnego, należy skręcić w prawo. Stara parkowa aleja poprowadzi nas do asfaltowej drogi, prowadzącej do Ząbrowa.

Idąc lewą stroną asfaltowej drogi, po pokonaniu ok. 200 m., przechodzimy na jej drugą stronę i wchodzimy w leśną ścieżkę, odchodzącą w kierunku południowym. Po przejściu kolejnych 200 m. ścieżka rozejdzie się w dwie strony. Niezależnie od tego, którą wybierzemy, dojdziemy do dróżki, która doprowadzi nas wprost na szczyt wzniesienia. Odpowiednią dróżkę pomoże nam odnaleźć tabliczka informacyjna, która wskazuje spacerowiczom drogę na  na teren cmentarza rodowego szymbarskiej linii von Finckensteinów.

Na cmentarzu spoczywa czterech w linii prostej Konradów Finck von Finckenstein oraz Getruda i Agnes – matka i córka Finckensteinów. Leśny cmentarz zachowany jest w dobrym stanie. Opiekują się nim mieszkańcy Szymbarka i Ząbrowa.

Po drugiej stronie jeziora znajduje się kompleks leśny, oznaczony na starych mapach jako „Tiergarten”. Las ten pełnił dawniej funkcje parkowe. Do dnia dzisiejszego zachowały się tam zarysy starannie rozplanowanych szerokich alei spacerowych. Aby dojść do lasu, należy iść drogą asfaltową w stronę Szymbarka i po pokonaniu mostu na Osie, skręcić w lewo w pierwszą polną drogę, pomiędzy lasem a polem uprawnym.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Samorządu
Województwa Warmińsko-Mazurskiego na podstawie umowy T/5/2020

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Samorządu
Województwa Warmińsko-Mazurskiego na podstawie umowy T/5/2020