WIRTUALNE ZWIEDZANIE DZIEDZIŃCA
Wirtualną wycieczkę rozpocznijmy od wyjaśnienia, dlaczego zamek pozostaje w ruinie. Zamek nie został zniszczony w wyniku działań wojennych. Po przejściu frontu w styczniu 1945 roku rezydował w nim radziecki komendant. Obiekt zniszczono częściowo po odejściu ze wsi wojsk Armii Czerwonej. W połowie 1946 roku z niewyjaśnionych powodów powstał wielki pożar, który doszczętnie zniszczył cały obiekt. W latach sześćdziesiątych XX wieku wykonano prace zabezpieczające. Wnętrza zamku odgruzowano, zadaszono część wież. W 1988 roku zamek przejęła Fundacja “Widzieć Muzyką”, która przystąpiła do odbudowy zamku. W 1990 roku, z uwagi na nierealizowanie zaleceń konserwatorskich, prace zostały jednak zatrzymane. Obecnie zamek jest własnością prywatną. Od kilku lat trwają prace, których celem jest zabezpieczenie ruin i doprowadzenie do odbudowy obiektu.
Na prawo od bramy wjazdowej znajduje się wysoka na 24 m. wieża bramna. Dawniej broniła ona dostępu do bramy. Na prawo od niej, w północno-wschodnim narożu zamku znajduje się wieża bociania. Posiada ona głębokie podziemie, które sięga poziomu fosy.
Wzdłuż murów obwodowych znajdowały się budynki – początkowo drewniane, później murowane. Pierwsze obiekty powstały od strony zachodniej. Obok budynków mieszkalnych z czasem powstały budynki gospodarcze, jak spichlerz czy stajnia. Przy wspomnianej wieży bocianiej istniała nawet ujeżdżalnia.
Trwające latami przebudowy, rozbudowy i nadbudowy pięter zagospodarowały harmonijnie niemal każdą przestrzeń przy murach obwodowych. Znajdowały się tu dziesiątki pomieszczeń o najróżniejszych funkcjach. Od gabinetów, urzędowych komnat, przez wielką salę, jadalnię, pomieszczenia mieszkalne po bibliotekę.
Pod dziedzińcem znajdują się zasypane piwnice i podziemia zamku. Miejsca te są dziś niedostępne. W tym miejscu odpowiemy na pytanie, co stało się z bogatym, gromadzonym przez setki lat wyposażeniem zamku. Właściciele zamku zdążyli ewakuować się z tych terenów przed przejściem frontu. Z zachowanych relacji wynika, że to, czego nie udało im się wywieźć, głównie zabytki i dzieła sztuki, zostało zwiezione do Ostródy. To, co pozostało w zamku, głównie meble, trafiło do miejscowych domów lub padło łupem szabrowników. Legenda głosi, że skarby Finckensteinów, ukryte przed Armią Czerwoną, wciąż znajdują się w zasypanych piwnicach zamku lub ukryte w starym parku. Wśród nich znaleźć się miał bogaty księgozbiór oraz zbiór starej porcelany i rodowe srebra.
Z baszty roztacza się malowniczy widok na jezioro Szymbarskie, część starego parku i kompleks leśny ciągnący się wzdłuż jeziora w stronę Iławy. Średnia głębokość jeziora wynosi 6,1 m., natomiast głębokość maksymalna aż 25,1 m. Przez północną część jeziora przepływa rzeka Osa – prawy dopływ Wisły.
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Samorządu
Województwa Warmińsko-Mazurskiego na podstawie umowy T/5/2020
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Samorządu
Województwa Warmińsko-Mazurskiego na podstawie umowy T/5/2020